Zinātkārs, modrs un vērīgs. Kluss, analītisks cilvēks, kurš mīl norobežoties no apkārtējiem un pasaules, lai varētu netraucēti darīt savas lietas. Spējīgs koncentrēties un izstrādāt sarežģītas idejas vai attīstīt sarežģītas prasmes. Neatkarīgs, inovatīvs un atjautīgs. Priekšroku dod vērošanai, nevis aktīvai iesaistei. Viņam nepatīk, ka cilvēki izvirza pārāk daudz prasību un liek dalīties ar savām jūtām. Ārēji izskatās emocionāli atturīgi, bet vienatnē izdzīvo ļoti intensīvu jūtu dzīvi. Viņš vienmēr atrod par ko interesēties. Svarīgi sargāt savu laiku un enerģiju, tādēļ dzīvo pieticīgi un cenšas būt pašpietiekami. Nelabprāt dalās ar to, kas viņam pieder. Var būt pārāk iegrimis savās domu konstrukcijās, kļūt ekscentrisks, nihilistisks un norobežojies. Savos veselīgajos attīstības līmeņos PIEKTAIS ir iztēles pionieris, bieži vien iet pa priekšu savam 

Dzīves laikā iegūstamā spēja – objektivitāte Bāziskā vēlme – būt kompetentam Bāziskās bailes – bailes būt nekam nederīgam un nekompetentam Bērnības modelis – noliegums attiecībā uz abiem vecākiem – man no jums neko nevajag! Bērnībā, neapzināti, saņemtais vēstījums – šajā pasaulē vienkārši nevar būt labi Bērnībā zaudētais vēstījums – tavas vajadzības nav problēma Pamatkaisle – skopums PIEKTAIS jūt, ka viņam pietrūkst iekšējo resursu un domā, ka pārāk liela saskare ar pārējiem viņu var novest pie katastrofālas sevis iztērēšanas/izsmelšanas. Šī kaisle liek piektajam noslēgties no pasaules. Tādējādi viņi sargā savus resursus un samazina līdz minimumam savas vajadzības. Paša izdomātais “ideālais tēls” – es redzu cauri Dzīves scenārijs – meklē meistarību visās jomās Dzīves laikā iegūtā atziņa – par visu jārūpējas pašam Izaicinājums pārējiem – pārlieku vēss un distancēts, neizrāda emocijas Problēmas pašiem – norobežošanās no dzīves un no savām jūtām, grūtības nodibināt un uzturēt kontaktus. Runas veids – paskaidrojošs, sistemātisks Fiksācija /lamatas – alkatība  Aizsardzības mehānisms – segmentācija, norobežošanās Tas, no kā mēģinu izvairīties – tukšums, seklums

Veselīgs PIEKTAIS ir pašpārliecināts un izlēmīgs, kā veselīgs ASTOTAIS

PIEKTO domāšanai ir tendence nepieļaut aktīvu rīcību. Veselīgs PIEKTAIS ir gatavs savas atziņas izmantot praksē, pat ja tās viņam šķiet nepilnīgas un vēl papildināmas. Tā ir veselīgas uzdrošināšanās pazīme. Veselīgie PIEKTIE saprot to, ka nav vienmēr jābūt ņēmējam, bet jādod ir pašam kaut kas oriģināls un vērtīgs, kas spēj mainīt vai bagātināt pasauli. Veselīgie PIEKTIE ir rīcības cilvēki, kas saprot, ka jaunas atziņas var iegūt tikai no pieredzes, nevis sēžot pie rakstāmgalda. Viņi var rīkoties un vadīt citus cilvēkus ar pārliecību. Viņi saprot, ka varbūt daudz ko nezina, bet noteikti tāpat zina vairāk nekā pārējie. 

PIEKTIE nav atrauti no apkārtējās pasaules, drīzāk izbauda, cik dziļi viņi ir saistīti ar visu apkārtējo, spēj pilnībā pieslēgties dzīvei un cilvēkiem. Rezultātā viņi jūtas krietni varošāki un drošāki, nekā tad, ja dzīvi vēro no malas. Tas viņiem dod spēju pielietot savas zināšanas un gudrību cilvēces labā. 

Neveselīgs PIEKTAIS kļūst hiperaktīvs un izklaidīgs, kā neveselīgs SEPTĪTAIS

Vidēji veselīgie PIEKTIE norobežojas un nav sabiedriski, jo vēlas pievērsties tikai tam, kas sniegs viņiem kompetences un meistarības sajūtu. Šajā stadijā viņi ierobežo komforta, kontaktēšanas un sazināšanās vajadzības. Tas nenovēršami rada stresu un PIEKTAJAM sāk parādīties vidēji veselīgā SEPTĪTĀ īpašības. PIEKTIE kļūst izklaidīgi savā domāšanā un impulsīvi uzvedībā. Viņi piespiež sevi izklaidēties vai pēkšņi meklē sabiedrību. Viņi var mēģināt izvairīties no sāpīgām sajūtām lietojot narkotikas vai maniakāli darbojoties. 

Neveselīgi PIEKTIE kļūst nihilistiski, šizoīdi un autiski. Pastāv briesmas, ka viņi var zaudēt kontaktu ar realitāti un dzīvot iluzorā iedomu un nereālu sapņu pasaulē. Lai gūtu atslodzi, neirotiskie PIEKTIE, zināmos apstākļos, var kļūt egoistiski, meklē izklaides un izpriecas, ieciklējoties vienā no saviem daudzajiem domu segmentiem, kurš sludina „Es esmu ok”. Stresa mākts PIEKTAIS, nevis mērķtiecīgi darbojas, bet pazaudē sevi bezmērķīgā rosībā vai attīsta muļķīgas kaprīzes. Reizēm meklē „mierinājumu „ jutekliskā baudās. Līdz ar to viņi rīkojas nodevīgi attiecībā pret savu patieso spēku: dziļumu, spēju pārdomāt un analizēt, lietišķu gudrību.

PIEKTAIS ar CETURTĀ spārnu  – Cīnītājs pret tradicionāliem aizspriedumiem 

VESELĪGS – Ziņkārība un lietu izpratne savienojumā ar vēlmi izteikt unikālo un personīgo redzējumu. Šie cilvēki ir daudz emocionālāki, uz sevi vērstāki un radošāki nekā Piektie ar Sesto spārnu. Viņi meklē kādu nišu, ko citi vel nav izpētījuši – kaut ko kas patiešām varētu piederēt viņiem vien. Nav zinātniski orientēti, viņi bieži vien ir radoši vientuļnieki, kas miksē kaisli ar nošķirtību. Viņi ir dīvaini, kaprīzi un atjautīgi; viņu ņemšanās ar vienkāršām lietām, var novest pie satriecošiem atklājumiem. Sakarā ar to, ka bieži vien viņus piesaista humanitārās zinātnes, viņi izmanto savu iztēli vairāk nekā analītisko vai sistemātisko domāšanu. DAĻĒJI VESELĪGS – lai gan primāri šie cilvēki identificējas ar savu prātu, šī apakštipa pārstāvji konstanti piedzīvo un cīnās ar intensīvām jūtām, kas var radīt sarežģījumus, strādājot pie kāda projekta vai sadarbojoties ar citiem cilvēkiem. Šie ir vairāk neatkarīgi nekā Piektais ar Sestā spārnu un, viņi pretojas jebkurai struktūrai, kura viņiem tiek uzspiesta. Viņi interesējas par sirreālo pasauli vairāk nekā par racionālo vai romantisko; viņi viegli var pazaudēt sevi paši savā iedomu pasaulē. Viņiem bieži ir problēmas būt stabiliem un nosvērtiem. Šos tipus var vilināt tumšā, satraucošā, groteskā  un aizliegtā pasaule.

PIEKTAIS ar SESTĀ spārnu – PROBLĒMU RISINĀTĀJS

VESELĪGS – spēja vērot kombinācijā ar spēju organizēt, sakārtot un detalizēt dod šiem cilvēkiem spēju veikt nozīmīgus secinājumus, kas izriet no visdažādākajiem faktiem un, balstoties uz šiem secinājumiem, izdarīt nākotnes paredzējumus. Viņi meklē nišu, kas sniedz drošību un iederas viņu bildes lielākā kontekstā. Viņus bieži interesē tehniskie jautājumi: inženierzinātne, zinātne kā tāda, filozofija, izgudrojumi un labošanas darbi. Šie apakštipi spēj labi darboties, ir disciplinēti un neatlaidīgi. Šie ir vairāk ieinteresēti praktiskos jautājumos nekā Piektais ar Ceturtā spārnu. Viņi sevī var apvienot jaunradīšanas talantu ar biznesa gudrību, dažreiz uzrādot ārkārtīgi ienesīgus rezultātus. DAĻĒJI VESELĪGS – visintelektuālākais no visiem apakštipiem. Šos cilvēkus interesē teorijas, tehnoloģijas, faktu un detaļu krāšana. Viņiem patīk sīki analizēt un pētīt jebkuru lietu vai jautājumu, lai saprastu, kā tas strādā. Ārkārtīgi savaldīgi, nemēdz runāt ar savām privātajām lietām vai personīgajām jūtām. Viņu uzmanība ir vairāk vērsta uz lietām, nevis uz cilvēkiem. Tai pat laikā, Piektais ar Sestā ļoti solidarizējas ar savas dzīves svarīgākajiem cilvēkiem. Pārāk neiedziļinās sava iekšējā pasaulē, drīzāk vēro un vēlas saprast pasauli sev apkārt. Viņiem patīk vairāk argumentēt un aizstāvēt savu viedokli nekā Piektajam ar Ceturtā spārnu. Viņi mēdz būt agresīvi un atklāti izrādīt naidu pret tiem, kuri nepiekrīt viņu viedoklim.

Ja PIEKTAJAM dominē PAŠSAGLABĀŠANĀS instinkts “Man ir nepieciešama mana telpa, kur es varu izvietot visas savas mantas”. Vidēji veselīgie PIEKTIE mēģina saglabāt savu neatkarību un norobežoties, samazinot savas vajadzības. Viņi nemīl lieki tērēt savu enerģiju.  Viņi tic, ka viņiem ir vērtība tikai tad, ja viņi zina pietiekami daudz, lai izdzīvotu bez citu palīdzības. Ļoti sargā savu mājas, ģimenes vai darbavietas privātumu. Šis ir visvientuļākais Eneagrammas tips.

Ja PIEKTAJAM dominē SEKSUĀLAIS instinkts “Es negribu, lai man vajadzētu šo visu, bet man vajag!”. PIEKTAIS uzticas tikai dažiem cilvēkiem. PIEKTAIS uztic savus noslēpumus tikai ļoti tuvam cilvēkam – „Es nevienam to neesmu stāstījis”. Tikai vienu cilvēku, kam PIEKTAIS patiešām uzticas, viņš ieaicina savā pilī. Seksualitāte PIEKTAJAM ir neverbāla komunikācijas forma, kas viņu atbrīvo no grūtā uzdevuma – savas sajūtas izteikt vārdos.  Seksuālie PIEKTIE var diezgan intensīvi iesaistīties attiecībās, bet tikpat ātri arī no tām aiziet, pēc pirmā mājiena vai pie pirmās iespējas. 

Vēlos atrast kādu, kas parūpētos par mani, un būtu tāds kā tulks starp mani un dzīvi (apkārtējo pasauli). Nemeklēju kādu, kurš ir līdzīgs man, bet gan kādu, kurš var man palīdzēt iejusties apkārtējā pasaulē. Tas nav zinātnieks PIEKTAIS, tas ir mākslinieks (mūziķis, filmu veidotājs, mākslinieks). 

Ja PIEKTAJAM dominē SOCIĀLAIS instinkts Šis PIEKTAIS rod kontaktu ar cilvēkiem caur savām zināšanām un prasmēm. „Interesanti, kā manas zināšanas varētu cilvēkiem noderēt”. Meklē kontaktus ar tādiem pašiem cilvēkiem. Esmu inteliģents un vēlos kontaktēties ar tādiem pašiem kā es. Māk radīt komandas garu. Parasti apkārt viņam ir radoši cilvēki, kuri var darīt ko labu sabiedrībai, tāda, zināmā mērā, elitāra sabiedrība. Vēlas būt neaizvietojams un nepieciešams caur to, ko zina. Sociālais PIEKTAIS ir visintelektuālākais no tipiem. Viņš vēlas veikt savu sociālo ieguldījumu pasaulei. Sociālie PIEKTIE tic, ka labs cilvēks ir gudrs cilvēks, kurš zina, ko darīt.