Ekstraverts, optimistisks, kustīgs, mīl dažādību, spontāns, jautrs, straujš un praktisks. Apveltīts ar aktīvu prātu, kas šaudās šurp turp, visas iespējas paturot atvērtas. Septītais ir ļoti aizņemts, produktīvs un radošs. Labs stratēģis. Patīk gūt kopskatu par ideju saderību.  Labprāt nodarbojas ar lietām, kas viņu interesē, un viņam ir daudz enerģijas, ko tām veltīt. Patīk piedalīties projekta sākumā un tā plānošanas posmā, kad jāapsver dažādi interesanti risinājumi.  Kad interese ir izsmelta, vēlas pāriet pie nākamās lietas. Mēdz izniekot savus daudzos talantus, kļūstot izkaisīts vairākos projektos un darbos, esot nedisciplinēts. Var nogurt no lielās aizņemtības. Problēmas sagādā nepacietība un impulsivitāte. Ja viņu kas nomāc, novirza savu uzmanību uz patīkamām idejām, cenšoties izvairīties no emocionālām sāpēm. 
Savos veselīgajos attīstības līmeņos SEPTĪTAIS izmanto savas izcilās dotības vērtīgu mērķu sasniegšanai, spēj novērtēt lietas, kas viņiem jau ir, ir priecīgs un apmierināts. 

Dzīves laikā iegūstamā spēja – saprātīgums, lietišķs prieks
Bāziskās bailes – bailes tikt sāpinātam
Bāziskā vēlme – būt laimīgam, brīvam un apmierinātam – būt piepildītam
Bērnības modelis – aizkaitinājums attiecībā uz māti vai mātes funkciju veicēju – pats varu parūpēties par savām emocionālajām vai fiziskajām vajadzībām!
Bērnībā, neapzināti, saņemtais vēstījums – nav labi būt atkarīgam no kāda cita, vienalga kādā jautājumā 
Bērnībā zaudētais vēstījums – par tevi parūpēsies
Pamatkaisle – negausība
Negausība ir SEPTĪTO neremdināmā vēlme „piepildīt” sevi ar dažādu pieredzi. SEPTĪTIE parasti pieveic iekšējā tukšuma sajūtu, nododoties virknei pozitīvu un motivējošu ideju vai notikumu, bet viņiem nekad neiestājas sāta sajūta.    
Paša izdomātais “ideālais tēls”  – es esmu laimīgs
Dzīves scenārijs – vēlas izbaudīt un piedzīvot visdažādāko pieredzi 
Dzīves laikā iegūtā atziņa – nav labi būt ierobežotam
Izaicinājums pārējiem – narcisistisks, virspusējs, izvairās no nepatīkamām un sāpīgām pieredzēm
Problēmas pašiem – īslaicīgi ieguvumi var novest pie ilglaicīgiem zaudējumiem. 
Runas veids – pļāpīgs, stāsta stāstus
Fiksācija /lamatas – pārlieka sava plānotāja noslogošana (plānošana) 
Aizsardzības mehānisms – racionalizēšana
Tas, no kā mēģinu izvairīties – sāpes

Veselīgs SEPTĪTAIS kļūst fokusētāks un pamatotāki dziļāks, kā veselīgs PIEKTAIS

Veselīgs SEPTĪTAIS izbauda dažādas pieredzes to dziļumos, spēj koncentrēties un sniegt savu ieguldījumu, nevis tikai patērēt. SEPTĪTIE nebadās, ka tiks norobežoti no laimes un prieka, ja nepārtraukti nemeklēs jaunas pozitīvas pieredzes. 
Kad SEPTĪTIE dodas pie PIEKTĀ, viņi pārtrauc izstumt no apziņas sāpes, un uzticas tam, ka arī vienkārši dabiska prieka un pateicības sajūta ļauj izturēt nopietnu diskusiju ar savu dzīvi. 
 Viņi ienirst kādā lietā vai jautājumā dziļi, nokļūstot līdz pašai saknei, saprot vairāk un līdz ar to, izbauda realitāti krietni dziļāk nekā jebkad pirms tam. Viņi to spēj, jo tagad neizvairās no dzīves tumšās puses un paši no savām jūtām. Viņi saprot, ka jebkurš prieks dzīvē ir gaistošs, un nenozīmīgs, ja arī dzīves sarežģījumi netiek ņemti vērā. SEPTĪTIE izbauda visu pieredzi, nevis tikai „pozitīvo eliksīru”. Tas atver SEPTĪTĀ prātu, pieklusina to, sadzird savu iekšējo vadību un parādās dziļāks apmierinājums, kas tik ilgi meklēts.        

Neveselīgs SEPTĪTAIS kļūst kritisks perfekcionists kā neveselīgs PIRMAIS

SEPTĪTAJIEM patīk būt spontāniem un izmantot visinteresantākās attiecīgā brīža opcijas. Kad tas aiziet daudz un par tālu, SEPTĪTIE sajūtas slikti, jo nespēj koncentrēties un dzīvē nav arī kādas noteiktas struktūras. Neatrisinātie jautājumi un pienākumi krājas kaudzē, stress palielinās, SEPTĪTAJĀ parādās vidēji veselīgā PIRMĀ uzvedības pazīmes. 
Viņi mēģina sakārtot savas lietas, bet dara to ar stingrību un piespiedu kārtā. Šādās reizēs viņi var kļūt paškritiski un nepacietīgi par paveikto un paši par sevi, strupi un bezpersoniski izturoties pret citiem. Sakarā ar to, ka šie pūliņi nāk no sodīt griboša super-ego, nevis balstoties uz paša iekšējo vadību, SEPTĪTIE parasti nespēj sekot stingrai disciplīnai vai izvirzītajam plānam, un drīz vien atsāk rīkoties impulsīvi, lai tiktu galā ar savu nemieru. TIKAI šoreiz jau ar lielāku vainas apziņu, kas jāapklusina. 
Neveselīgais SEPTĪTAIS ir ļoti impulsīvs un nekontrolējams. Viņi saprot, ka nespēj atrast piepildījumi nevienā no savām daudzajām aktivitātēm un,  ka viņiem ir jānospiež uz bremzi. Kad SEPTĪTAIS iet uz PIRMO, viņš mēģina ieviest stingru, patvaļīgi izdomātu kārtību, kļūst apsēsts, nosodošs un atriebīgs attiecībā pret pašu sevi un jebkuru citu, kas apdraud šo trauslo struktūru, kuru viņi ir radījuši. Kā neveselīgi PIRMIE viņi var kļūt apsēsti ar kādu vai kaut ko, kas šķietami var būt viņa nelaimes risinājumu. 
SEPTĪTO aizsardzības mehānisms – izstumšana no apziņas vairs nefunkcionē, pieaug bailes no sāpēm. Tas pastiprina SEPTĪTĀ  drudžaino aktivitāti un/vai tieksmi pēc pārmērīgām baudām. Solis uz PIRMO ir mēģinājums atgūt kontroli par savu jūtu pasauli. PIRMO punktā viņi var pieņemt sev kādu „ūdensdrošu”  ideoloģisku sistēmu un agresīvi to aizstāvēt. Neveselīgie SEPTĪTIE spēj apkraut ar lāstiem visu, kas stājas ceļā viņu vajadzībai pēc šāda „pozitīva” pasaules uzskata. Ir tāds pacilātības un neiecietība sajaukums. 

SEPTĪTAIS ar SESTĀ spārnu – IZKLAIDĒTĀJS 

VESELĪGS – Produktīvi un rotaļīgi cilvēki. Tic, ka dzīve ir skaista un priecājas par savu eksistenci. Viņi ir zinātkāri un radoši, ar labu humora izjūtu un pozitīvu skatu uz dzīvi. Šie cilvēki ir apķērīgi, vērsti uz sadarbību un viņiem ir labas organizatoriskās spējas – tas viņiem ļauj daudz sasniegt, ar šķietami nelielu piepūli. Viņi meklē dažādību un viegli kontaktējas ar cilvēkiem – šovbizness, sabiedriskās attiecības, marketings, masu mēdiji un izklaides pasaule ir viņu dabiskā vide. 
DAĻĒJI VESELĪGS – pārņemti ar jaunām idejām, ātri runā un ātri iesaistās, asprātīgi, enerģiski un citus iedvesmojoši. Parasti ir radoši, bet jau sākumā zaudē fokusu, uzmanība ir izsijāta. Brīžos, kad viņi ir nedroši, viņi var palielināt apgriezienus vēl vairāk un kļūt vēl nervozāki. Meklējot dažādas spilgtas pieredzes, viņi ir vai nu attiecībās ar kādu vai attiecību meklējumos. Šiem apakštipiem nepatīk būt vieniem, bet viņiem ir augstas prasības pret saviem draugiem un līdzcilvēkiem. Viņiem ir bieži konflikts starp vēlmi virzīties tālāk uz vietu, kur „zāle ir zaļāka” un bailēm pazaudēt saikni. Šim apakštipam var būt problēmas ar atkarību izraisošu vielu lietošanu, lai mazinātu satraukumu un slēptu savu mazvērtības sajūtu.  

SEPTĪTAIS ar ASTOTĀ spārnu – REĀLISTS 

VESELĪGS – patiesi bauda dzīvi un ir „materiālisti” visplašākajā šī vārda nozīmē. Viņi apvieno ātrumu ar dzinuli, kas bieži rezultējas ar materiāliem panākumiem, augstiem vai ietekmīgiem amatiem. Viņi ir apņēmušies dabūt no dzīves to, ko vēlas, domā stratēģiski un var ātri organizēt savus ārējos un iekšējos resursus, lai piepildītu savas vēlmes. Viņi ir pasaulīgi, praktiski un neatlaidīgi. Šiem cilvēkiem piemīt asprātīga humora izjūta un laba sajūta uz visu, kas ir izcils.
DAĻĒJI VESELĪGS – velta savu enerģiju pārāk daudzām lietām. Viņi ir agresīvi un spējīgi parūpēties paši par savām vajadzībām. Šie ir vairāk darbaholiķi nekā Septītie ar Sestā spārnu, jo viņiem ir spēcīga vēlme akumulēt pēc iespējas vairāk dažādas pieredzes un aktīvus. Viņi vairāk koncentrējas uz aktivitātēm nekā uz kontaktiem ar cilvēkiem. Šie tipi ir  pragmatiski attiecībā uz attiecībām – viņi meklē partneri, nevis romantisku fantāzijas tēlu. Viņi nebaidās būt vieni, viņiem ir skaidrs, ko viņi grib un cik daudz viņi pacietīs. Ja nepieciešams, var būt ļoti tieši vai pastumt citus malā, lai dabūtu to, ko vēlas. Viņi var būt pārsātināti, cietsirdīgi un rupji atšķirībā no bērnišķīgā hiperentuziasta Septītā ar Sesto spārnu.

Ja SEPTĪTAJAM dominē pašsaglabāšanās instinkts
“Nekad nevar būt par daudz, paņemsim kaut ko vēl, ja nu man gadījumā to vajadzēs.”
Viņi ir ambiciozi un strādā smagi, lai nodrošinātu nepieciešamās praktiskās un materiālās lietas, praktiski un labi biznesa cilvēki. Šie SEPTĪTIE nevēlas būt atkarīgi no citiem un negrib, lai kāds būtu atkarīgs no viņiem. SEPTĪTAS smagi strādā un daudz atpūšas. Viņi mīl to, ko dara un grib darīt tikai to, kas viņiem patīk. Viņu galvenais mērķis ir brīvība.
Negausība pēc noteikta veida pieredzes var padarīt SEPTĪTOS par klasiskiem patērētājiem. 

Ja SEPTĪTAJAM dominē seksuālais instinkts
Šie SEPTĪTIE grib izmēģināt visu. 
Smagi strādājošs un mīlošs cilvēks, bet galvenais dzīvē ir piedzīvot kaut ko fantastisku, kaut ko jaunu un daudz. Tāds kā ripojošs akmens, kuram nepastāv iespējas apaugt ar sūnām. Šis ir visnemierīgākais no visiem Eneagrammas tipiem. Viņš nepārtraukti meklē kādu stimulu. Attiecībās šis SEPTĪTAIS ir atvērts arī sava partnera impulsiem, bet tikai tik ilgi, kamēr tie nav saistīti ar sāpēm, pārāk lielu dziļumu vai apgrūtinošiem nosacījumiem. Viņi redz dzīvi pārdabiskās krāsās, idealizē paši sevi, savas attiecības un realitāti. Viņiem ir liela ziņkārība un plašas intereses, viņu fascinē jaunas idejas un temati. Viņi mīl iemīlēties! 

Ja SEPTĪTAJAM dominē sociālais instinkts
Nepārtraukti aizņemts ar domām, kurš un kur varētu būt interesanti un superīgi. Sociālais SEPTĪTAIS var cilvēkus iedvesmot, un to labi prot. Bet kā SEPTĪTAJAM viņam ir tik daudz iespējas, ka nevar izvēlēties. Man gribas nodoties kaut kam vienam, bet tiklīdz es sāku to darīt, man ir sajūta, ka es zaudēju tās citas iespējas
Sociālie SEPTĪTIE ir jautri un visur iesaistās. Viņi iekuļas nepatikšanās, jo runā, ko domā. Viņus interesē citi cilvēki, šie SEPTĪTIE ir labi kontaktu veidotāji. 
Sociālais SEPTĪTAIS māk smagi strādāt. Viņam patīk iemācīties jaunas lietas un pastāstīt par tām pārējiem. Ļoti patīk ceļot un iepazīties, patīk būt savējiem starp sev līdzīgiem. Šiem SEPTĪTAJIEM patīk atrasties nepārtrauktā kustībā – Jo vairāk, jo labāk – ir viņu devīze. Sociālie SEPTĪTIE baidās no kritikas.  Lai no tās izvairītos, viņi parasti ir bezrūpīgi, rotaļīgi, vai uzjautrinoši. Viņi tic, ka labs cilvēks vienmēr ir atbildīgs un priecīgs.